Køge Kommunes Økonomiudvalg har givet grønt lys for, at Teknik- og Miljøforvaltningen kan arbejde videre med at undersøge muligheden for at forsyne størstedelen af Køge bymidte med CO2-fri og miljøvenlig el.
Teknik- og Miljøforvaltningen har sammen med Københavns Energi undersøgt mulighederne for at rejse 4 stk. 150 meter høje vindmøller på de planlagte ydre mole-anlæg ud for Køge Jorddepot. Undersøgelserne viser, at det formentlig er teknisk, økonomisk og støjmæssigt muligt, men at der skal gennemføres en såkaldt VVM-redegørelse, som kortlægger virkningerne på miljøet.
Store miljømæssige og økonomiske gevinster
De fire store vindmøller kan producere 42 GWh pr år. Den CO2-frie produktion svarer til 10 procent af kommunens samlede el-forbrug og dermed til størstedelen af Køge Bymidtes el-forbrug. Udover den miljømæssige gevinst vil etablering af de fire store vindmøller også bidrage betydeligt til at reducere udgifterne til at opføre de planlagte ydre mole-anlæg ud for Køge Jorddepot. Det endelige beløb kan dog ikke gøres op på nuværende tidspunkt.
På billedet ses, hvor de fire store vindmøller tænkes placeret på de planlagte ydre mole-anlæg ud for Køge Jorddepot.
Ingen udgifter til Køge Kommune
Vindmølleprojektet vil koste ca. 150 mio. kr. Københavns Energi og / eller Energiforsyningen vil formentlig være interesseret i at investere i 1-3 møller. Hvis projektet realiseres, vil udgifterne til projektering og anlæg blive betalt af vindmølleprojektets økonomi, og det vil dermed være udgiftsneutralt for Køge Kommune.
Borgere kan blive medejere af en vindmølle
Ifølge forslaget vil én af møllerne skulle udbydes til borgere i Køge Kommune i andele af 5.- 6.000 kr. Der vil formentlig være tale om en forrentning på mindst 7 %, og derfor kan der forventes en stor interesse for at tegne andele i en Køge-mølle. I givet fald skal der dannes et vindmøllelav.
Et flot vartegn for Køge
Borgmester Marie Stærke vil spændt følge projektet:
”Som Klimakommune har vi i Køge høje ambitioner om at nedsætte kommunens udledning af af CO2 og dermed tage ansvar for vores klima og miljø. Vores mål er at reducere udledningen af CO2 med 20 procent over de næste 10 år. Fire store vindmøller placeret på Køge Havn vil bidrage med en reduktion på 20.000 tons CO2. Samtidig vil de være et meget flot vartegn for Køge, som viser, vi tager klimaet alvorligt ved at tænke i grøn og vedvarende energi.
Jeg håber, projektet vil få meget god vind og solid opbakning fra både berørte parter og borgere. Samtidig er det vigtigt at understrege, at projektet ikke bliver til noget, hvis det viser sig, at møllerne har uheldige virkninger på miljøet, eller hvis de kommer til at forstyrre mulighederne for udbygningen af Køge Havn, Køge Kyst og Køge Marina”, slutter Marie Stærke.
Den videre proces
Teknik- og Miljødirektør Torben Nøhr fortæller om den videre proces:
”Etablering af de fire vindmøller er på nuværende tidspunkt kun på et foreløbigt idé- og skitsestadie, og der er mange beregninger, analyser og detaljer, vi skal have belyst nærmere, inden vi kan lægge et egentligt forslag frem til en offentlig debat. Vi forventer, at vindmølleprojektet kan lægges ud til en offentlig høring i sensommeren 2012, og at Køge Byråd herefter kan tage en endelig beslutning i sidste del af 2012. Herefter skal vi have projektet i udbud, og de fire møller skal opføres. Bliver projektet en realitet, skal vi helt frem til begyndelsen af 2014, før vi kan se de fire møller snurre og producerer CO2-venlig strøm, slutter Torben Nøhr.
Kort og godt om Køge Kommunes klimaindsats
Køges Økonomiudvalg har netop godkendt kommunens klimahandlingsplan for 2011, som præsenterer kommunens mange forskellige klimaaktiviteter, som fx det kommende fjernvarmeprojekt i Køge og omegn, Kurveknækkeraftale, energispareprojekter, energirenovering af Køge Rådhus, krav om bæredygtighed i lokalplanlægningen, kampagner m.m. Dertil kommer nye aktiviteter i 2011 som fx et samarbejde med Energiklyngecenter Sjælland, ELENA samt deltagelse i Borgmesterpagten, som er et internationalt netværk, hvor 360 byer i 36 lande har skrevet under på, at de vil nedsætte deres CO2-udslip med 20 procent i 2020.
Køges CO2-mål
- Køge Kommune udleder ca. 500.000 ton CO2 om året
- Køge Kommunes mål er en årlig CO2-reduktion på 100.000 tons efter 10 år
- Det kommende fjernvarmeprojekt i Køge og omegn vil give en årlig CO2-reduktion på 40.000 ton
- Fire store vindmøller på Køge Havn vil give en CO2-reduktion på 20.000 ton CO2 årligt
Opdateret
af Teknik- og Miljøforvaltningen
12.08.11