Tool bar

Quick Links

Quick Links 2

 

Nyheder fra juni 2011

  • 01.07.2011

    Færre fejl i børnesager

    Køge er den kommune i hovedstadsområdet, som laver færrest fejl i børnesager, viser stikprøveundersøgelse. Nyt it-system hjælper sagsbehandlerne med at overholde tidsfrister og regler.

  • 23.06.2011

    Familiebehandling rammer plet

    På Køge Familiecenter har man igennem det sidste år med stor succes implementeret Feedback Informed Treatment (FIT), som er en metode udviklet af amerikanerne Scott D. Miller og Barry Duncan. Metoden skal nu udbredes til andre behandlingstilbud på børne- og ungeområdet.

  • 23.06.2011

    Oppumpning og bortledning af grundvand

    Køge Kommune forlænger tilladelsen til Becker & Nielsen til oppumpning og bortledning af grundvand fra Blegdammen 10-20

  • 23.06.2011

    Pas på træerne

    Træer og beplantning giver parker og vejanlæg karakter. Selvtægt og hærværk mod kommunens træer og beplantning anmeldes til politiet.

  • 22.06.2011

    Billig og miljøvenlig fjernvarme en realitet

    Større boligblokke og virksomheder i Køge by og omegn kan inden for de næste 10 år se frem til at modtage miljøvenlig fjernvarme.

123Næste
Opdateret 01.11.11