Tool bar

Quick Links

Quick Links 2

 

Skolerne er klar til fremtiden

Børn bruger IT i undervisningen

Det sidste år har tre af Køges folkeskoler fået etableret trådløst netværk som første etape af et projekt, der skal give elever og lærere mulighed for at tilslutte bærbare computere i alle klasseværelser på kommunens skoler. Den store IT-satsning skal understøtte nutidens og fremtidens digitale undervisningsformer.

I dag indgår IT som en naturlig del af de flestes liv, og det er samtidig et krav fra Undervisningsministeriet, at det også inddrages i undervisningen i folkeskolerne. Anvendelse af IT i undervisningen har vist sig at styrke de enkelte fag og støtte og stimulere eleverne i undervisningen. IT er allerede en integreret del af undervisningen i kommunens folkeskoler, men for at sikre folkeskolerne de bedste forhold på området – også i fremtiden, arbejder vi i Køge på at få de praktiske forhold på plads og gøre anvendelse af IT i undervisningen så let som muligt.

Skolerne vil kunne deltage online i de nationale test, som er et krav fra Undervisningsministeriet, samt afgangsprøver og andre online prøver uden at gå på kompromis med driftsikkerheden, der nu håndteres af kommunens IT-afdeling. Kommunens IT-afdeling er ansvarlig for den tekniske del af skolernes IT, da kommunen har centraliseret organiseringen af alle skolernes IT udvikling, teknik og drift.

Projekt KITU

Folkeskolernes praktiske forhold omkring IT har hidtil været meget varierede. Med projekt KITU – Køge Kommunes IT i undervisningen, er tanken, at alle skolerne skal have de samme muligheder for at anvende IT i undervisningen. For at kunne inddrage IT skal det være let og ligetil, og derfor skal tilslutning med bærbare computere til strøm og netværk ude på skolerne være optimale. Med projektet KITU får alle skolerne derfor lagt kabler til trådløst netværk og strøm til de mange computere.

Pilotfasen – masser af erfaring

I KITU’s første etape, pilotfasen, har kommunen overtaget driften af tre af folkeskolerne. Disse har fået ny kabling samt installeret nyt trådløst netværk. Dvs. at det nu er muligt at komme på trådløse opkoblinger fra alle klasseværelser på de tre pilotskoler Sct. Nicolai Skole, Hastrupskolen og Søndre Skole. De tre skoler skal nu til at bruge de nye muligheder i det daglige. Det sker fx gennem brug af digitale undervisningsforløb, og muligheder for lærer og elever at logge på det trådløse netværk med deres eget brugernavn og password, så de kan benytte netværket i deres dagligdag på skolerne.

Tre skoler – alle skoler

Pilotprojektet har banet vej for en masse erfaring til brug i det videre projekt. De resterende folkeskoler i kommunen vil i løbet af de næste to år blive kablet om samt få installeret nyt trådløst netværk, og kommunens IT-afdeling vil overtage den centrale drift og support. Dermed vil alle kommunens folkeskoler samt to specialskoler kunne anvende de digitale undervisningsformer, der hele tiden udvikler sig, og udnytte det pædagogiske potentiale det bibringer.

Målet med projektet er, at skolerne nedbringer den tid, de i dag anvender til IT-tekniske opgaver, og i stedet fokuserer mere på den pædagogisk IT – dvs. arbejde på at benytte IT i den daglige undervisning i så mange fag som muligt.

 

Opdateret af Erhvervs- og Direktionsstaben 04.02.10

Kontakt

Køge Kommune
Torvet 1
4600 Køge

Tlf. 56 67 67 67

Telefontid
Man. - ons. kl. 9:00-15:15
Tors. kl. 12:00-18:15
Fre. kl. 9:00-13.00

Åbningstid
Man. - ons. kl. 10:00-14:00
Tors. kl. 12:00-18:00
Fre. kl. 10:00-13:00

Kontakt