Få det bedste ud af koege.dk med den nyeste version af Firefox, Google Chrome, Internet Explorer eller Safari.

Vi bruger cookies til statistik som en del af vores arbejde for at lave en god hjemmeside.

Læs om vores cookiepolitik

Ja tak til cookies eller nej tak til cookies

Udvalgsformænd inviterer børneforældre til dialog

I et ønske om at lytte til forældre til børn med særlige udfordringer, inviterer børneudvalgsformand og skoleudvalgsformand til dialogmøder. Formålet er at lytte til de familier, der oplever, at de ikke bliver hørt i sager, som handler om deres børn.

12.04.19
Forældre i Køge Kommune skal opleve, at der bliver lyttet, når frustrationerne melder sig. Derfor inviterer skoleudvalgsformand Mads Andersen og børneudvalgsformand Pernille Sylvest forældre, som oplever, at deres børn har problemer, der ikke bliver løst, til dialogmøder. 

Det kan både dreje sig om børn og unge med fysisk eller psykisk funktionsnedsættelse og børn med andre udfordringer. 

I første omgang er der planlagt dialogmøder tre torsdage op til sommerferien i tidsrummet 16.30 – 18.00. Dialogmøderne kommer til at foregå i Køge Kommunes Borgerbetjening, hvor de forældre, der er interesserede, booker sig ind på en tid.

Invitationen sker som et ønske fra de to udvalgsformænd om at lytte til de forældre, der er frustrerede over fx sagsbehandling eller skolens håndtering af deres barns vanskeligheder. Der bliver ikke mulighed for at sagsbehandle på møderne. Formålet er at lytte og blive klogere på forældrenes ønsker.

- Vi kan jo høre, at der sidder nogle forældre, der er frustrerede over det system, de træder ind i, når deres barn har brug for hjælp. Vi tror ikke, at vi kan løse alle udfordringer på denne måde, men vi kan se, at der er brug for at få skabt klarhed over, hvad det er, forældrene ønsker, at Køge Kommune skal skabe mere lydhørhed for.  Sagsbehandlerne gør et stort arbejde for at sikre sundhed, trivsel og udvikling for børn og unge i Køge Kommune og ønsker at løfte de vanskelige opgaver, som de varetager, på bedst mulige måde. Aktuelt arbejdes der derfor målrettet sammen med Socialstyrelsen i et Task Force projekt. Ved vores fælles mødevirksomhed, kan vi forhåbentlig løfte nogle temaer videre, som vi kan se, det er vigtigt at arbejde på, siger Pernille Sylvest, formand for Børneudvalget.

Også skoleudvalgsformanden ser det som en god mulighed for at blive klogere på forældrenes udfordringer.

- Når et barn har udfordringer af den ene eller anden art, stiller det krav til skolen, der skal finde løsninger. Jeg ved, at vores skoler arbejder målrettet og flot med inklusion. Men det er ikke altid nemt. Jeg glæder mig til at blive klogere på forældrenes oplevelser i den forbindelse. Og jeg er sikker på, at vi gennem dialog kan gøre systemet klogere på, hvordan vi her i Køge Kommune i fremtiden skal arbejde for at skabe de bedste tilbud i vores skoler, også til børn, der har det svært, siger Mads Andersen, formand for Skoleudvalget.

Forældre, der gerne vil tale med politikerne, skal sende en mail til buf@koege.dk med tilmelding til et dialogmøde med de to udvalgsformænd. Der er lagt op til, at et forældrepar ad gangen taler med udvalgsformændene. Der er planlagt tre tidsrum inden sommerferien, nemlig torsdag den 2. maj, torsdag den 16. maj, torsdag den 6. juni, alle tre dage klokken16.30 – 18.00. Efter sommerferien inviteres til dialog den tredje torsdag i måneden. 

Pressekontakt:
Pernille Sylvest, formand for Børneudvalget, telefon: 60 70 37 03
Mads Andersen, formand for Skoleudvalget, telefon: 61 34 46 05

Opdateret af Køge Kommune 12.04.19