På driftsområdet forventes et mindreforbrug på 0,6 mio. kr., som anbefales tilført kassen og på finansieringsområdet forventes et budget i balance. Det skal i denne sammenhæng bemærkes, at Økonomiudvalget tidligere har drøftet muligheden for at finansiere detail handelsanalysen med evt. overskydende midler fra anden Økonomiske Redegørelse.
På jordforsyningen ser det ud som, at der vil en fordobling af indtægterne i forhold til det budgetterede niveau. Udviklingen følges tæt frem mod tredje økonomiske redegørelse.
I Bilag 1 fremgår oversigtstabellen for Økonomiudvalgets område.
Driftsområdet
På driftsområdet forventes mindreforbrug på netto 0,6 mio. kr. for 2020, som anbefales tilført kassen, jf. bilag 2. Heraf vedrører 0,3 mio. kr. en vakant stilling, som først besættes senere på året og 0,3 mio. kr. vedrører forventet mindreforbrug til revision.
Der anbefales desuden netto udgiftsneutrale omplaceringer for 0,5 mio. kr., jf. bilag 3. De udgiftsneutrale omplaceringer omfatter indefrysningen af 4 måneders ferietillæg på i alt 3,5 mio. kr., hvor de indefrosne ferietillæg for alle udvalg samles under Økonomiudvalget indtil de skal indbetales til feriefonden.
Herudover anbefales flytning af budgetmidler på 1,2 mio. kr. fra Økonomiudvalget til ETK under Teknik- og Ejendomsudvalget vedrørende vedligeholdelse af bygninger for redningsberedskabet efter udtrædelsen af Østsjællands Beredskab, hvor vedligeholdelsesopgaven er overgået til ETK. Hertil kommer flytning af budgetmidler på 1,8 mio. kr. fra Økonomiudvalget til Social- og Arbejdsmarkedsudvalget vedrørende samling af udgifter til lægeerklæringer.
Endelig forventes mindreforbrug på i alt 9,5, som forventes overført til 2021 og som primært vedrører forskellige IT-projekter samt mindreforbrug på OPUS projektet.
Finansieringsområdet
På finansieringsområdet forventes et budget i balance. Herudover anbefales en række udgiftsneutrale omplaceringer til driftsområdet, hvor midlerne skal anvendes.
Der forventes merindtægter på 1,8 mio. kr. vedrørende momskorrektion i forbindelse med bygning af busbroen i Ølsemagle, som anbefales omplaceret til Teknik- og Ejendomsudvalget, hvor udgifterne afholdes. Der forventes merindtægt på 0,4 mio. kr. på grundskyld under finansieringsområdet til brug for betaling af grundskyld på Tapperiet, hvorfor midlerne anbefales omplaceret til Teknik- og Ejendomsudvalget under driftsområdet, hvor betalingen af grundskyld afholdes.
Endelig forventes mindreudgifter på 10,0 mio. kr. vedrørende grundkapitalindskud som forventes overført til 2021.
Status for omkostninger vedr. COVID 19
På driftsområdet under Økonomiudvalget forventes omkostninger vedr. COVID 19 på 4,5 mio. kr. og på finansieringsområdet forventes mindreindtægter på renter på 5 mio. kr. Ekstraomkostningerne forventes at være udgiftsneutrale for Køge Kommune, da Regeringen har meldt ud, at de vil dække kommunernes ekstra omkostninger som følge af COVID 19.
Omkostningerne på driftsområdet vedrører manglende indtægter på kantinedriften på 2,0 mio. kr., merforbrug på 1,0 mio. kr. på forsikringsområdet og merudgifter på 1,0 mio. kr. til ansættelse af vikarer på jobcentret pga. den stigende ledighed. Hertil kommer 0,5 mio. kr. på IT-området knyttet til udvidet IT-support og opsætning af videoudstyr til mødelokaler.