På driftsområdet for Økonomiudvalget forventes budgettet overholdt.
På finansieringsområdet forventes samlede merindtægter på 9,3 mio. kr. i 2019, sammensat af mindreindtægter på 0,2 mio. kr. til kollektiv modregning af kommunale skattestigninger og en merindtægt på 9,5 mio. kr. vedrørende overgangstilskud knyttet til nye regler i udligningsordningen, jf aftale om finansloven for 2019. Merindtægterne anbefales anvendt til at finansiere udfordringen på førtidspensionsområdet under Social- og Arbejdsmarkedsudvalget.
I bilag 1 fremgår oversigtstabellen for Økonomiudvalgets område.
Driftsområdet
Serviceudgifter
Administrativ organisation
Der forventes merforbrug på 0,85 mio. kr., som skyldes udgifter der er konteret på selve driften af CDI, der ligger under Social- og Arbejdsmarkedsudvalget, men som rettelig skulle være konteret på administrationsdelen af CDI, som ligger under Økonomiudvalget. Det anbefales derfor, at budgetmidlerne flyttes fra Social- og Arbejdsmarkedsudvalget til Økonomiudvalget. Bevillingen er budgetneutral og der forventes herefter budgetoverholdelse på området.
På erhvervsområdet er der en udfordring på 1,7 mio. kr. i 2019 og 2020. For 2019 finansieres udfordringen ved interne omplaceringer indenfor Økonomiudvalget med 0,5 mio. kr. vedrørende monopolbrud samt 1,2 mio. kr. fra organisationsudviklingspuljen. Udfordringen for 2020 anbefales løst enten ved at genforhandle driftsaftalen med Connect Køge eller ved at øge budgettet på området.
Finansieringsområdet
Der forventes samlede merindtægter på 9,3 mio. kr. i 2019. Merindtægten på 9,3 mio. kr. er sammensat af merindtægter på 9,5 mio. kr. og mindreindtægter på 0,2 mio. kr.
Merindtægten på 9,5 mio. kr. vedrører aftalen for finansloven 2019, hvor der er aftalt at lave en overgangsordning på 700 mio. kr. i både 2019 og 2020 til de 85 kommuner, som fik et tab i udligningen som følge af nye regler for, hvordan ældreudgifter opgøres i budgetterne. Køge Kommune modtager i den forbindelse 9,5 mio. kr. i henholdsvis 2019 og 2020, såfremt vi fastholder skatten. I første Økonomiske Redegørelse blev midlerne i første omgang reserveret til at finansiere en forventet negativ midtvejsregulering af indkomstoverførslerne som følge af, at kommunernes indkomstoverførsler under et lå væsentlig under aftaleniveauet. På nuværende tidspunkt er landsudgifterne steget til aftaleniveauet, og der forventes derfor ingen midtvejsregulering i Økonomiaftalen. Stigningen giver imidlertid et pres på indkomstoverførslerne og derfor forslås de reserverede midler på 9,5 mio. kr. anvendt til finansiering af udfordringerne på førtidspensionsområdet under Social- og Arbejdsmarkedsudvalget.
Der forventes mindreindtægter på 0,2 mio. kr. i 2019. Mindreindtægterne skyldes at kommunerne samlet set hævede skatten mere end økonomiaftalen tillod ved budgetlægningen for 2019. Herved udløses der en kollektiv sanktion som betyder at Køge kommune mister 0,2 mio. kr. i indtægter i 2019. Disse mindreindtægter anbefales finansieret af kassen. Mindreindtægterne stiger i 2020-21 til 0,4 mio. kr. og i 2022 og frem til 0,5 mio.kr. Disse indarbejdes i budgetlægningen for 2020.