---
title: "Muslingehuset er klar til indskrivning"
description: "Byggeriet er godt i gang, og Køge Kommunes nye daginstitution Muslingehuset tager form. Institutionen åbner i slutningen af 2026, men allerede nu kan børn indskrives."
date: "2026-04-13"
created: "2026-04-13"
---

[Hjem](https://www.koege.dk/)

                    [Om Køge Kommune](https://www.koege.dk/om-koege-kommune)

                    [Presse og kommunikation](https://www.koege.dk/om-koege-kommune/presse-og-kommunikation)

                    [Aktuelle nyheder og pressemeddelser](https://www.koege.dk/om-koege-kommune/presse-og-kommunikation/aktuelle-nyheder-og-pressemeddelser)

                [Muslingehuset er klar til indskrivning](https://www.koege.dk/om-koege-kommune/presse-og-kommunikation/aktuelle-nyheder-og-pressemeddelser/muslingehuset-er-klar-til-indskrivning)

# Muslingehuset er klar til indskrivning

Byggeriet er godt i gang, og Køge Kommunes nye daginstitution Muslingehuset tager form. Institutionen åbner i slutningen af 2026, men allerede nu kan børn indskrives.

Stranden og omgivelserne kommer til at spille en helt særlig rolle, når den nye daginstitution Muslingehuset åbner ved boligområdet Køge Kyst.
Institutionen er ny og bygget i sammenhæng med havnen.

-    Beliggenheden er noget helt særligt, og geografien giver muligheder, som vi ikke har andre steder. Det omfavner vi selvfølgelig i hverdagen, hvor stranden bliver en legeplads nr. 2 for Muslingehuset, siger Jan B. Larsen, der er formand for Børn-, Unge- o Skoleudvalget.

Muslingehuset kommer i det hele taget til at spille tæt sammen med bydelen, hvor vand og strand har en særlig plads. Ligesom der bliver lagt vægt på udeaktiviteter for børnene, så de kan vokse, lege og lære i det maritime miljø ved Køge Kyst.

Udover samarbejde med de andre institutioner i området, så vil Muslingehuset også arbejde aktivt med børnegruppens dynamik.

-    Det er tanken, at Muslingehuset forsøger at sammensætte børnegrupperne efter relationer. Det gør vi ud fra tanken om, at hvis man er sammen med sine venner, så er der bedre chancer for en god hverdag, forklarer Jan B. Larsen.

Muslingehuset slår dørene op den 1. december 2026, men allerede nu er der åbent for indskrivning af børn gennem [Køge Kommunes pladsanvisning](https://www.koege.dk/borger/boernepasning-og-skoler/pasningsmuligheder-for-0-6-aarige/skriv-dit-barn-op-til-pasning "Køge Kommunes pladsanvisning").
