---
title: "Styrket samarbejde mellem skole og forening"
description: "En åben skole koordinator skal gøre det letere for foreningerne og skolerne at finde hinanden"
date: "2023-06-23"
created: "2023-06-22"
---

[Hjem](https://www.koege.dk/)

                    [Om Køge Kommune](https://www.koege.dk/om-koege-kommune)

                    [Presse og kommunikation](https://www.koege.dk/om-koege-kommune/presse-og-kommunikation)

                    [Nyheder og aktuelt](https://www.koege.dk/om-koege-kommune/presse-og-kommunikation/nyheder-og-aktuelt)

                    [Foreningsnyt](https://www.koege.dk/om-koege-kommune/presse-og-kommunikation/nyheder-og-aktuelt/foreningsnyt)

                [Styrket samarbejde mellem skole og forening](https://www.koege.dk/om-koege-kommune/presse-og-kommunikation/nyheder-og-aktuelt/foreningsnyt/styrket-samarbejde-mellem-skole-og-forening)

# Styrket samarbejde mellem skole og forening

For at gøre det lettere for skolerne og foreningerne at finde hinanden, er der udpeget en Åben Skole Koordinator, der sidder klar 2 timer om ugen. Koordinatoren skal kickstarte og udfolde samarbejdspotentialet for skoleåret 2023 – 2024.

Koordinatorens opgave er blandt andet at hjælpe foreningerne med at tilrettelægge forløbene og skabe kontakt til de rette lærere. Der er afsat midler til foreningerne fra Bevæg dig for Livet puljen.
Martin Rye Baunsgaard er ansat på Hastrupskolen, Martin er også medlem at Idrætsrådet.
Tøv ikke med at tage kontakt til den nye Åben Skole koordinator.

Martin kan nås på:

mart7169@koegeskoler.dk

Telefon 23473206.
