---
title: "Sankthansbålet er reddet"
description: "Brand & Redning Solrød, Køge og Stevns har nu vurderet, at det ikke er nødvendigt at udstede et afbrændingsforbud."
date: "2023-06-21"
created: "2023-06-21"
---

[Hjem](https://www.koege.dk/)

                    [Om Køge Kommune](https://www.koege.dk/om-koege-kommune)

                    [Presse og kommunikation](https://www.koege.dk/om-koege-kommune/presse-og-kommunikation)

                    [Nyheder og aktuelt](https://www.koege.dk/om-koege-kommune/presse-og-kommunikation/nyheder-og-aktuelt)

                    [Pressemeddelelser](https://www.koege.dk/om-koege-kommune/presse-og-kommunikation/nyheder-og-aktuelt/pressemeddelelser)

                [Sankthansbålet er reddet](https://www.koege.dk/om-koege-kommune/presse-og-kommunikation/nyheder-og-aktuelt/pressemeddelelser/sankthansbaalet-er-reddet)

# Sankthansbålet er reddet

Som følge af den lange periode uden regn har der været tvivl om, hvorvidt sankthansbålene rundt omkring i Køge Kommune ville blive med eller uden ild. Brand & Redning Solrød, Køge og Stevns har nu vurderet, at det ikke er nødvendigt at udstede et afbrændingsforbud. Derfor kan sankthansbålet blive tændt i år.

Brand & Redning opfordrer fortsat alle til at være påpasselige og overveje en ekstra gang, om brug af åben ild er nødvendig eller kan vente.
